Pardusta Pisi (Paket Yöneticisi) ile program kurma

Linux üzerinde program kurmak windows gibi değil arkadaşlar biraz daha farklı , program kurmak için bir den fazla yöntem var bugün bunlardan en kolay ve basit olanı öğreneceğiz. yani paket yöneticisini öğreneceğiz.

Nedir bu pisi , Pardus üzerinde bulunan bir paket yöneticisidir. Bu programı açtığımızda kategorize edilmiş yüzlerce program karşımıza çıkacak. Buradaki en güzel özellik istediğimiz özellikteki programı bulmak kategori kolaylığı ve programların üzerinde ne işe yaradığını anlatan bir Türkçe açıklamadır.

Pisi paket yöneticisi çalıştırmak için herhangi bir yerde iken klavyeden Alt + F2 kombinasyonuna basınız. Karşımıza alttaki gibi bir panel gelecek burada paket yöneticisi yazıyoruz. Hemen alt kısımda program belirecek soldakini tıklıyoruz ve pisiyi açıyoruz.

Paket yöneticisini açtıktan sonra artık gerisi bize kalmış hangi programı kurmak istiyorsak onu ister arama konsolu kullanarak buluruz istersek yan taraftan kategorilerden buluruz. Bulunan programların kurulması için yanlarında bulunan kutucukları işaretleyin. Aynı anda bir den çok paketi de seçebilirsiniz bunda herhangi bir sınırlama yok. Tüm seçim işlemleri bittiğinde ise paketleri kur butonuna basmanız yeterli olacaktır. Sistem hemen gerekli olan paketleri pardus deposundan bulacak size gösterecek. Onay verdikten sonrada kendisi indirip kuracaktır.

 

Son olarak ta kuruluna programlar hangi alanla ilgili ise başlat çubuğunda bulunan programlar kısmında kendisine ait bölümde yer alır.

Umarım faydalı bir çalışma olmuştur. Volkan KOÇ

5,886 total views, 2 views today

(Visited 912 times, 27 visits today)

Volkan Koç

Visual Studio c#.net , Visual Basic. Net , Html , php , action script 3 dillerini biliyor. Kişiye özgü takip , otomasyon , muhasebe , stok takip programları yazılır. İletişim :volkankoc2000@gmail.com

More Posts - Website

Follow Me:
TwitterFacebook

You may also like...