Pardus 2009 ile tanışma

Uzun süredir sürekli kuracağım dediğim deyip işlerim yüzünden kuramadığım Pardus 2009 u nihayet bugün kurdum. Şuan da oldukça neşeliyim ve bu konuyu da Pardus’ta yazıyorum. Öncelikle çok kısa bir kurulum ve arayüz toplamda 5-10 tıklama ile kurulumu bitirdim.

İlk açılışta çok hoş bir ekran ile karşılandım beni tatminkar etti doğrusu ubuntudan sonra oldukça beğendim. İlk gözüme çarpan yenilik ise donanım tanıma olayı idi. Ne ses kartı ne ekran kartı nede kablosuz ağ kartı sürücülerinde hiç problem çıkarmadı. Pardus açıldığında hepsi yüklenmiş vaziyette açıldı buda beni çok memnun etti. Hemen kurcalamaya neler var neler yok bakmaya davrandım. Masaüstündeki aktiflik çok dikkatimi çekti. Kendinizi sanki bir ajax ile yapılmış sitede geziniyormuş gibi zannediyorsunuz.

Hemen pisi paketi açıp bir kaç program kurdum çalıştırdım. Zaten kurulumda ihtiyacınız olacak her şey kurulu olarak geliyor. Hele birde şu imla denetimi varya buna bayıldım. 2008 sürümünden sonra bayağı geliştirilmiş kesme işaretli olan kelimeleri bile anlıyor. Ayrıca Pardus kelimesine de torpil geçiyor. Büyük harfle yazılmasını istiyor.

Aslında daha çok şeyler yazacağım ama kısım kısım özellikleri tanıya tanıya sizlere aktaracağım. Son olarak bunu söylemeden geçemeyeceğim. Duvar kağıtlarında Anıtkabir resmi var gerçekten harika bir fotoğraf sanırım üzerinde birazda oynanmış fevkalade aşık olunacak bir resim olmuş.

Buradan tüm Pardus ekibini tekrardan tebrik ediyorum başarılarının devamını diliyorum. Umarım bir gün ülkemizde okullar başta olmak üzere bir çok alanda Pardus kullanırız.


Volkan KOÇ

3,423 total views, 2 views today

(Visited 49 times, 1 visits today)

Volkan Koç

Visual Studio c#.net , Visual Basic. Net , Html , php , action script 3 dillerini biliyor. Kişiye özgü takip , otomasyon , muhasebe , stok takip programları yazılır. İletişim :volkankoc2000@gmail.com

More Posts - Website

Follow Me:
TwitterFacebook

You may also like...