MD5 Kodlarını Kesin Çözme

Kodları Üzerine biraz Yoğunlaşalım

Öncelikle MD5 in ne olduğunu bilmeyen arkadaşlar için konu biraz karmaşık olarak görülebilir. İnternet ortamı her geçen gün büyüyor ve bir çok siteler açılıyor. Bunları takip ediyor ve üye oluyor genelde. Peki hiç düşündük mü acaba bu şifrelerimiz nasıl saklanıyor. Yada şifreleri ele geçirenler tamamını değilde neden sadece bir kısmını açıklayabiliyorlar.

Detaya girmek gerekirse ; üye olurken girmiş olduğumuz şifremiz farklı yöntemler ile şifrelenerek veri tabanında saklanıyor.

Örneğin 12345 şeklinde girmiş olduğumuz bir şifre sistemde 827ccb0eea8a706c4c34a16891f84e7b şeklide saklanıyor. Bir sistemi ele geçiren hackerler elde ettkileri kodları (örnek üstte) bir şekilde geriye dönüştürmeye çalışmaktalar. Tabi bu iş için oldukça uzun zaman ve çok iyi bilgisayarlar gerekmektedir. Tabi burada hackerler ortak çalışarak belli İnternet siteleri kuruyorlar bu sitelerde doğrulamasını yaptıkları MD5 kodlarını paylaşıyor. Daha sonra ele geçirilen veritabanı bu siteler ile karşılaştırılıyor bu sayede şifreler kırılmaktadır.

Sözü çok uzattık şimdi ise bu sitelerden birini görelim ve bazı şifrelerin karşılıklarını görelim. Burada unutulmaması gereken nokta bu tarz siteler her saniye güncellenmektedir. Yani bugün bulamamış olduğunuz bir MD5 kodunun karşılığını yarın bulabilirsiniz

Bu kadar yazı yazdık az kalsın sitenin adını vermeyi unutuyorduk. Alttaki MD5 linkine tıklayarak ilgili siteye gidebilirsiniz. Siteyi açıktan sonra çözmek istediğiniz MD5 kodunu yada tam tersi istediğiniz bir şifrenin MD5 karşılığını elde edebilirsiniz.

MD5 

UYARI: Bu yazı tamamen bilgi amaçlı olarak yazılmıştır. İllegal kullanımlardan kullanıcılar sorumludur

90,311 total views, 4 views today

(Visited 316 times, 19 visits today)

Volkan Koç

Visual Studio c#.net , Visual Basic. Net , Html , php , action script 3 dillerini biliyor. Kişiye özgü takip , otomasyon , muhasebe , stok takip programları yazılır. İletişim :volkankoc2000@gmail.com

More Posts - Website

Follow Me:
TwitterFacebook

You may also like...