İnternet bankacılığını kullananlar dikkat!

Yapı Kredi Bankası’nın 1997’de taşındığı Gebze’deki teknoloji üssünde şu anda 3 bin kişi çalışıyor. Merkezde yeni bir akademi bölümünün inşaası da sürüyor.Burası yaz sonu bitirilecek. 500 kişinin de bu merkezde istihdam edilmesi gündemde.

Merkezde bulunan ve yüz binlerce Yapı Kredi müşterisinin gizli bilgilerinin bulunduğu veri merkezi, binanın altında labirent tarzı bölümlerde kurulu. Girişle, çıkış aynı olmadığı gibi, içeri girildiğinde üst seviyede güvenlik önlemleri, hareket sensörlü kameralar ve daha birçok farklı güvenlik yöntemi aktif hale geliyor. Binlerce kilometrelik kablonun döşendiği bina, depreme ve bombalamaya dayanıklı olarak tasarlandı.

Merkez ofisi Gebze’de bulunan ve buradaki tüm operasyonu yöneten Yapı Kredi’nin Alternatif Dağıtım Kanalları’ndan (ADK) sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Yakup Doğan, internet, telefon ve ATM bankacılığında, şubelerin hatırı sayılır yükünü üzerilerine aldıklarını belirterek (bankanın toplam işlemlerinin yüzde 69’u ADK tarafından yapılıyor), sıfır hata için çalıştıklarını ifade ediyor. Doğan ve üst düzey yönetim takımının internet bankacılığı, hacker’lar ve yeni nesil güvenlik teknolojileriyle ilgili öne çıkan açıklamaları şöyle sıralanıyor:

KULLANICI ADI, ŞİFRE DÖNEMİ BİTİYOR, EK GÜVENLİK ŞART!

tarafında 750 bin aktif müşterimiz var. Akbank’ı geçerek dördüncülüğe ulaştık. Yüzde 15 pazar payına sahibiz. İlk iki sırada Garanti Bankası ile İş Bankası var. Burada aylık 5 milyon adet finansal işlem yapılıyor. 10 milyar liralık hacim oluşuyor.
– İnternet bankacılığında ikinci kademe güvenlik için “kullanıcı adı-şifre” girişinden sonra en çok SMS doğrulama yöntemi kullanılıyor. Bunun oranı yüzde 75. Yapı Kredi günde ortalama 500 bin SMS gönderiyor. Bunu banka üstleniyor, yıllık maliyeti 6 milyon lira.
– BDDK düzenlemesiyle 1 Ocak 2010’dan itibaren sadece ‘kullanıcı adı-şifre’ yazarak internet bankacılığı işlemi yapmak mümkün olmayacak. Bu hizmeti müşterilerine sunan 27 bankanın tamamı mutlaka ikinci kademe güvenlik uygulamasını kullandıracak. Yapı Kredi buna şimdiden hazır.

TEK KULLANIMLIK ŞİFRE KREDİ KARTINDAN YARATILACAK

– Yapı Kredi, internet bankacılığında tek kullanımlık şifreyi kredi kartlarının üzerinden vermeye başlayacak. Kartın üzerindeki “press” tuşuna basıldığında kullanıcıya özel çok haneli bir şifre oluşturulacak.
– İkinci kademe güvenlik için kullanılan USB bellek benzeri ‘token’ları Yapı Kredi Bankası, Kanada’dan Çin’e, Sibirya’dan Kazakistan’a kadar birçok farklı bölgeye gönderiyor.
– Yapı Kredi’de 80 yaş üstünde internet bankacılığını kullanan 326 kişi var. Yüzde 50’lik oranla en çok kullananlar 30-40 yaş aralığında.
– E-imza uygulaması sektörde rekabeti artıracak. E-imza olduğunda, tüm bankalar bu sistemi ortak kullanacak ve müşterinin herhangi bir bankada hesap açtırması için şubeye gitmesine gerek kalmayacak. Aynı e-imza altyapısıyla tüm bankalar internet üzerinden banka müşteri kaydedecek. Müşteri transferi kolay hal alacak.

YENİ YASA, KORSANLARIN SALDIRI TİPİNİ DEĞİŞTİRDİ

– Hacker’lar yasaları çok yakından takip ediyor. Bilişim suçlarına verilen cezaların 47 yılı kapsamasıyla birlikte hacker’lar internette müşteri bilgisi çalarak, bunu hesaba girmek için kullanmaya başladı. Saldırı tipi değişti, nokta hedefe gidiyorlar. Kimlik hırsızlığına doğru yöneldiler.
– PC’lerden sonra telefonlardan bilgi hırsızlığı başladı. Hacker’lar telefonları dinleyerek bilgileri çalıyor ve müşterinin hesabına saldırı oluyor.
– ADK, IT bütçesinin yüzde 40’ını güvenlik ve saldırılara karşı sistemlere harcıyor.
– ATM’ler şubede yapılan işlemlerin 3 katını yapıyor. Bir diğer anlamla bu yolla 1.800 şube işletiliyor. Yapı Kredi’nin 2.375 ATM makinesi var. ATM liginde üçüncü sırada. ATM kiraları 80 bin liraya kadar çıkıyor. En pahalı yer İstanbul’da havalimanı.

3,412 total views, 1 views today

(Visited 44 times, 1 visits today)

Volkan Koç

Visual Studio c#.net , Visual Basic. Net , Html , php , action script 3 dillerini biliyor. Kişiye özgü takip , otomasyon , muhasebe , stok takip programları yazılır. İletişim :volkankoc2000@gmail.com

More Posts - Website

Follow Me:
TwitterFacebook

You may also like...