Hepsi Bir Arada Linux AIO Linux

Hepsi Bir Arada

Bilgisayar ile biraz ilgili isek mutlaka linux kelimesini bir kere duymuşuzdur. Belki iç detayını bilmesek de kelime kulağa aşınadır diye düşünüyorum artık. Yine de bilmeyen duymayanlar için bir iki kelime söyleyelim. Linux windows gibi bir işletim sistemi çekirdeğidir. Kişiler yada firmalar bu linux çekirdeğini kullanarak kendilerine istedikleri dağıtımları geliştirebilirler.

linuxaio-ubuntu

linuxaio-ubuntu

Linux ile ilgili daha detaylı bilgiyi buradan bulabilirsiniz

Neyse artık linux konusunda yeteri bilgiye sahip olduk. Şimdi konu detaylarına gelelim. Piyasada bilinen yaklaşık olaran 700 farklı linux dağıtımı bulunmaktadır. Bu dağıtımlarda kendi içlerinde bazı özelliklere göre ayrılmaktadırlar. Bu ayırım konusunda başta masa üstü seçenekleri gelmektedir.  Bilinen popüler masa üstü sistemleri KDE, Gnome , XCFE , Mate, Cinnamon , LXDE gibi masa üstü sistemleri bulunmaktadır. Bu farklılıklar ile farklı tasarım ve özelliklere sahip linuxler elde edebiliyoruz.

Hangi masaüstü sistemini kullanacak ise ilgili dağıtımın o sürümü indirmek gerekiyordu. Şimdi ise hepsi bir arada bulunan linux DVD sürümleri çıktı. Örneğin siz ubuntu dağıtımını kullanmak istiyorsunuz bu dağıtıma ait kde, gnome,xcfe masaüstü sistemleri hepsini bir arada içeren dvd sürümünü indirebiliyor kullanabiliyorsunuz. Genel olarak bu işleme AIO (All in One ) hepsi bir arada olarak geçiyor.

Gerekli bilgileri verdik peki bu şekilde AIO şeklinde sunulan hangi dağıtımlar var

Ubuntu All in One Sürümleri için tıklayınız

Linux Mint All in One Sürümleri için tıklayınız

Debian  All in One Sürümleri için tıklayınız

Linux Mint  Debian All in One Sürümleri için tıklayınız

3,163 total views, 1 views today

(Visited 101 times, 5 visits today)

Volkan Koç

Visual Studio c#.net , Visual Basic. Net , Html , php , action script 3 dillerini biliyor. Kişiye özgü takip , otomasyon , muhasebe , stok takip programları yazılır. İletişim :volkankoc2000@gmail.com

More Posts - Website

Follow Me:
TwitterFacebook

You may also like...