Harddisk-Flash Bellek Hız Testi Yapma

Harddisk- Yapma

Bilgisayarınızda bulunan harddisk yada flash belleklerinizin okuma yazma performansını mutlaka merak etmişsinizdir. Bugün burada öğreneceğimiz yazılım ile disklerimizin yazılanın aksine gerçek okuma yazma hızlarını öğreneceğiz.

Bu işlemi gerçekleştirmek için küçük bir yazılıma ihtiyaç duyuyoruz. Bu yazılım belli boyutlarda okuma yazma yaparak harddiskimizin belli sürelerde ne kadar okuma yada yazma yapabildiğini göstermektedir.

Test işlemi için kullanacağımız yazılımın ismi CrystalDiskMark isimli bir yazılım. Bu program yaklaşık 1 mb boyutunda ve Türkçe dil desteği sunmaktadır.

Yazılım test yaparken bir den fazla yöntem denemektedir. Bunlarda içinde rasgele dosya okuma ve yazma da mevcuttur. Bu test aşamasında bilgisayarda herhangi bir işlem yapmamanız doğru bir sonuç için önemlidir. Bilgisayarınız kısa bir süre yanıt vermese telaşlanmayın ve sadece testin bitmesini bekleyiniz.

Kendi bilgisayarımda yapmış olduğum test sonuçları aşağıdaki gibidir. İlk resim testten önce ikinci resim test sonrası değerlerdir.

harddisk_okuma_yazma

Programı indirmek için tıklayınız

5,084 total views, 3 views today

(Visited 185 times, 13 visits today)

Volkan Koç

Visual Studio c#.net , Visual Basic. Net , Html , php , action script 3 dillerini biliyor. Kişiye özgü takip , otomasyon , muhasebe , stok takip programları yazılır. İletişim :volkankoc2000@gmail.com

More Posts - Website

Follow Me:
TwitterFacebook

You may also like...