Gönderen Konu: İleri Düzey Kopya Çekme Yöntemleri  (Okunma sayısı 33613 defa)

Çevrimdışı culebra74

  • Atilla
  • Süper Moderator
  • Profesyonel Üye
  • *
  • İleti: 3317
  • Rep Puanı: 275
İleri Düzey Kopya Çekme Yöntemleri
« : 02.05.08 - 20:37:42 »
Publish

Her ne kadar , yeni sistem ile birlikte sınıflardaki yer sistemide ayarlansa bile , eski tarzda egitim yapılan okullar var.O arkadaşlarımızada yardım etmek amacıyla , bazı yöntemleri atlamıyorum (:

Not : Burada yazanları , bireysel yapabilinenler hariç , yapmak için gerçekten sizin kadar iyi Kopya çekebilen yetenekli arkadaşlara ihtiyacınız vardır.(belki)

ILERI DUZEY KOPYA CEKME YONTEMLERI

öncelikle kopya çekmeye dönemin ilk dersinden karar verilmelidir. asla bu yazılıya çalışamadım bari kopya çekeyim diye düşünmeyin. daha önce de söylediğim gibi kopya çekmeye karar verilecek an sene başıdır. bu size gözlem yapmak için gerekli zamanı verecektir. dilerseniz şimdi yapılması ve yapılmaması gereken şeylere kısaca göz atalım.

yapılması gerekenler:

ilk derslerde öğretmeni gözleyin. sınıftaki hareketlerine dikkat edin dersin ne kadarında ayakta ne kadarında kürsüde oturduğuna göz atın. dersle ilgili gözükün. kopya çekmeye yeltenmeyecek bir öğrenci izlenimi yaratın. güneş alan bir sınıfta iseniz cam kenarını değilseniz lambaların altını tercih edin. unutmayın ki küçücük kağıtlardan küçücük yazılar okuyacaksınız. ışığınızı iyi ayarlayın. oturduğunuz sırayı ilk günden kirletin. üzerine resimler yazılar yazın. aralarda kopya yazabileceğiniz boşluklar bırakmayı unutmayın.

yapılmaması gerekenler.
sınav sırasında her zaman oturduğunuz sırayı tercih edin. yerinizi değiştirmeyin. özellikle arka sıralardan kaçının. işini bilen bir öğretmen sınıfı kürsüden değil en arkadan gözleyecektir. bu durumda sizi onu göremezsiniz ama o sizi çok net görür. ideali önlerden ortaya yakın bir sıradır. asla yanınızdakine güvenmeyin. sıra arkadaşınız boynunda çanla gezen ve geviş getiren biri dahi olsa siz sadece kendinize güvenin. aşırılıktan uzak durun. hangi öğretmene hangi yöntemi kullanacağınızı önceden belirleyin. siz akıl almaz yöntemler denerken önünüzdeki öğrencinin kucağında kitap çatır çatır kopya çektiğini görürseniz üzülürsünüz.

1. board marker taktiği.

türü: kitlesel
zorluk derecesi: kolay
risk faktörü: düşük
kullanım alanı: formül ya da kısa tanım, ezber gerektiren tüm dersler.

en güvenli kitlesel kopya çekme yöntemidir. kopyayı sınıfın duvarını süsleyen türk bayrağı, atatürk'ün gençliğe hitabesi, istiklal marşı, atatürk resmi gibi tabelaların cam yüzeylerine oturduğunuz yerden rahatça okuyabileceğiniz büyüklükte yazın. bu tip ispirtolu kalemlerin ışığı yansıtmama gibi hoş bir özelliği vardır. uygun açıdan bakıldığında sınıfın en arkasından bile rahatça okunabilir. kürsüden kalkmayan öğretmen tipine karşı idealdir.

2. Kaos Yöntemi

türü: kitlesel
zorluk derecesi: zor
risk faktörü: nispeten yüksek
kullanım alanı: testler coğrafya gibi kısa cevaplı sorular ve özellikle habersiz yazılılar.

ustalık gerektiren bir yöntemdir. amaç sınıf içinde karışıklık yaratıp öğretmenin dikkatini dağıtmaktır. şimdiye kadar en kesin başarı ani rahatsızlanma yöntemiyle sağlanmıştır. kusma, burun kanaması gibi bir mizansen yaratılır. kendini sınıfın başarısı adına feda edecek kişi ani bir hareketle ayağı fırlar, kusmak üzere olduğunu ya da burnunun kanadığını iddia eder. burun kanaması bir ön hazırlık gerektirir. önceden dezenfekte ettiğiniz bir toplu iğneyi iyice sıktığınız işaret parmağına hafifçe batırıp kanı avucunuza iyice yayın. kanın baş ve işaret parmağı arasındaki boşlukta iyice görünür halde olmasına özen gösterin. birden yerinizden fırlayıp dikkati üzerinize çekin. öğretmene lavaboya gitmeniz gerektiğini paniğe kapılmış bir halde ama oldukça yavaş bir şekilde anlatın. bu sırada birkaç arkadaşınız "aa nooldu vah vah" gibi sesler çıkarmalı ve sınıfta bir uğultu oluşturmalıdır.hiçbir öğretmen kan kaybından ölmenize razı olmayacaktır. siz şovunuzu tamamladığınızda tüm arkadaşlarınız sözlü bir biçimde kopya alış verişini tamamlamış olacaktır.

3. selpak yöntemi (Levent Ilgaz'ın Uzmanlık alanı)

türü: bireysel
zorluk derecesi: kolay
risk faktörü: düşük
kullanım alanı: hemen hemen her ders

yazılıdan önceki ders hasta taklidi yapın. gerekirse vitamin hapı öksürük şurubu falan getirip öğretmenin gözü önünde için. kopyayı selpak mendilinizin içine tükenmez kalemle yazın. dolma kalem ya da benzeri likit mürekkepli kalemler kullanmayın, yazı dağılır. hazırladığınız mendilleri sınıflandırıp farklı ceplerinize yerleştirin. sınav sırasında burnunuzu silecek gibi yapıp çaktırmadan yazdıklarınızı okuyun. asla mendile çok uzun süre bakmayın. unutmayın ki kimse kendisinin bile olsa bir sümüğü yarım dakika izlemez. öğretmenin şüphelendiği durumlarda mendili gerçekten kullanın ve kopyayı imha edin. inanın öğretmen emin bile olsa mendilinizi incelemeyecektir. yazılı kağıdını verirken burnunuzda istanbulun fethi 1453 yazmasını istemiyorsanız asla mürekkepli kısmı yüzünüze deydirmeyin.

4. Akordeon yöntemi

türü: bireysel
zorluk derecesi: orta
risk faktörü: orta
kullanım alanı: her ders

sınıfın en uzun saçlı (tercihen sarışın) kızını bulup iki-üç tel saçını alın. kopya kağıdını saç telinin boyuna yakın gelecek uzunlukta bir şerit şeklinde hazırlayın. kopyayı yazdıktan sonra şeridi 3 parmak boyunda katlar oluşturacak şekilde katlayın. oluşturduğunuz akordeon biçimindeki kağıdı tam ortasından iğne ile delin. saç tellerini bu deliklerden geçirin. kağıdınızın ve saç tellerinin ucunu sıranızın altına, saç tellerinin diğer ucunu oturduğunuz yere yapıştırın. tehlike anında kağıdı sıranın altındaki yapıştırdığınız yere doğru itin. kağıt daha önceden katladığınız yerlerden katlanacak ve tamamen yok olacaktır. öğretmen gittikten sonra tekrar kağıdı ucundan yavaşça çekerek açın. burada iplik yerine saç teli kullanmadaki amaç sarı saç tellerinin çok daha zor görülmesidir.

5. Saat yöntemi

türü: bireysel
zorluk derecesi: orta
risk faktörü: yüksek
kullanım alanı: her ders

kopya kağıdı itina ile hazırlanır, katlanıp küçücük hale getirilerek kol saatinin arasına sıkıştırılır. kısa kollu giysiler giyilen yaz aylarında risk etmeni artmaktadır.Bilnenler arasındadır.

6. Silgi yöntemi

türü: bireysel ama paylaşıma açık
zorluk derecesi: orta
risk faktörü: düşük
kullanım alanı: tüm dersler

silginizi çevresindeki kartonla beraber yanlamasına kesip ikiye ayırın (kartonun bir yanını kesmeyin ki iki parçayı sabitlesin) daha sonra bu iki parça silgiyi içine koyacağınız kağıdın kalınlığı kadar inceltin. parçaları bir yanını kestiğiniz kartonun içine yapıştırın. içine koyacağınız kağıdı yelpaze şeklinde katlayın ve uç parçalarını silginin içine yapıştırın. elinizde arasında kopya olan ama dışarıdan bakıldığında sadece silgi olan bir araç var artık. bunun faydası size sıranın içinden değil üstünden çalışma fırsatı vermesidir. ayrıca basit bir silgi alışverişi şeklinde bu kopyayı başkalarıyla da paylaşabilirsiniz.

7.Yarim daire yontemi :

Uygun ve mat bir renk kartondan orta boy bir yarim daire elde edilir.dairenin beyaz yuzeyine gerekli seyler yazilir.onceden hazirlanmi$ raptiye ile siranin gozunun ust kismina yarim dairenin duz kenarinin en ortasindan raptiyelenir.hoca etrafta yokken daire cevrilir,okunacaklar okunur,hocanin yakininiza gelecegini hissettiginizde yarim daireyi ice itip,duz kismi one getirirsiniz. en buyuk avantaji da sudur; hoca egilip siranin altina baksa bile o kartonu orada gormez.

8.Telsiz yöntemi.

türü: en az 2 kişi.
zorluk derecesi: kol gibi.
risk faktörü: yüksek.
kullanım alanı: telsizin kapsama alanı.

saçı uzun olan bir kişinin kulağına kulaklığı, bileğine yakın bir yere de mikrofonu yapıştırması durumunda, sınav sorularını mikrofonla diğer arkadaşına söyleyerek, cevapları da kulaklık vasıtasıyla alması yöntemidir. iki kişinin de sınavda olması tercih sebebidir. lisede arkadaşlarca alamanca sınavında denenmiş (SA-SG isim vermiyoyrum ) ve başarılı olmuştur. takdir etmişizdir biz de.

9.makara yöntemi

türü: kitlesel
zorluk derecesi: orta
risk faktörü: orta
kullanım alanı : tüm sınavlar
önkoşullar : sıralı sistemde oturulan olan sınıf, becerikli insanlar, hocanın genelde oturması, sabır

sınıfın pencere kenarına oturanlar kalorifer borularını da kullanarak bel altı hizasından en ön sıradan arka sıraya dek uzanan bir iplikle makara düzeneği kurar. herkes doğruluğundan emin olduğu soruyu duvar rengi alınmış stickera yazar ve ipliğe çengelli iğneyle tutturur kararlaştırılan bir işaret sınıfa verilir; misal hocaya saat sorulur (eğer biri hazır değilse hocam zamanı uzatın diye yakınır) bu işaretle makarayı kararlaştırılan öğrenci hareket ettirir. herkes kendi hizasıa gelen soruyu kontrol eder. eğer yanlış olduğundan eminse aynı kağıda çizip doğrusunu yazar. böyle böyle sınıfta duvar kenarı yüksek başarı gösterir.

10. "Sosyalim Abi" Yöntemi

Sınıf sosyal etkinlik panosunun yanına oturulur,kopya adeta bir 23 nisan şiiri gibi veya kompozisyon edasıyla yazılır.olduğu gibi geçirilir.bu yöntem ise yalnız pano yanında oturanlatr için geçerlidir.yazılı öncesi ise yer için çok kavga edilir..(artık oturma sistemi var kavga filan çıkamaz tabi)

11. "Senmisin Çok Soru Soran " Yöntemi

en az elli defa test edildi ve henüz bir yakalanma olayı gerçekleşmedi. eğer sınav kağıdı ortadan ikiye katlanmış iki yapraklı gruplardan oluşuyor ise özel birşey yapmaya gerek yoktur direk kopya kağıdı/kağıtları iki yaprağın arasına koyulur ve kopyanıza adeta sabah şekerleri izler rehavetinde baka baka, kıçınızı yaya yaya çekersiniz kopyanızı, boyun tutulması gibi yan etkileri de yoktur. ogretmenin asla ve asla dikkatini çekmezsiniz çünkü abuk sabuk kel alaka bir noktaya bakmak adına şekilden şekle girmiyorsunuz, tuhaf paranoyakça hareketler yapmıyorsunuz ve vücut diliniz gayetle political correct, herşeyden önce baktığınız nokta dilediğiniz kadar bakma hakkına sahip olduğunuz sınav kağıdınnın ta kendisi daha ötesi mi var? sadece ogretmen yanınıza yaklaşırken sayfayı kopya bulunan sayfanın üzerine çevirin ve aynı rahatlıkta takılın bir süre o uzaklaşana kadar. ha bir de sakın sınav kağıdını teslim ederken kopyayı içinde unutmayın.

12." Kralı Gelsin" Yöntemi


türü: kollektif
zorluk derecesi: çok kolay
risk faktörü: çok düşük
kullanım alanı: çoktan seçmeli bütün sınavlar

ilk önce kopya çekilecek arkadaşların şıkları

a: çok kolay
b: kolay
c: normal
d: zor
e: çok zor

olarak bilmesi gerekir. sonra sınav başlar ve bildiklerinizi yaparsınız. emin olamadığınız bir soruyu, atıyorum 22inci soru ve yine atıyorum e şıkkı olduğunu zannediyorsunuz. sonra öğretmene "ya hocam 22inci soru çok zormuş" dersiniz. hoca da sazan ise soru kağıdına bakar ve dikkati dağılır. o sırada işte sizin bahsettiğinizi anlayan fedakar arkadaşlarınız "bence .." şeklinde başlayarak size şıkkını söyler. böylece seyircilere sorma joker hakkını kullanmış bir yarışmacı gibi kendinden emin şekilde kağıda doğru şıkkı işaretlersiniz.

13." Kopya Çekmek Takım Oyunudur" Yöntemi

en çalışkan 4 veya 5 öğrenci seçilir. hepsine birer şık verilir (ahmet: a, yeliz: b gibi). sınavlar test olduğundan bu çalışkan öğrencilerden her biri testteki soruların şıkların her birinden sorumlu olmuş olurlar. sınav başlar. çalışkan öğrenciler soruları çözmeye başlar. sorunun cevabı kendi şıkkı olan öğrenci (mesela ahmet) ayağa kalkar ve hocaya " hocam 12. sorunun şurasını anlayamadım" gibi bir soru sorar. bu sırada diğer öğrenciler de anlarlar ki 12. sorunun cevabı a'dır. tüm sorular bu şekilde çözülür ve okuldan başarıyla mezun olunur.

14. Sınav Çalmak (oha)

turu: kitlesel
zorluk derecesi: çok yüksek
risk: çok yüksek
kullanım alanı: tüm sınavlar (belirli koşullar dahilinde *)

ileri derece kopya teknikleri söz konusu olduğunda en zorlularından biri bu olsa gerek, ancak başarıya ulaştığı takdirde de üzerine yoktur. yapılabilmesi için gerekenler:

-çantasını içinde sınavın taslağıyla sınıfta, öğretmenler odasında bırakan veya sınavı bilgi işlem merkezinde erişilebilir bir dosyada tutan öğretmen;

-içeri girmeye ve bilgilere ulaşmaya cesareti olan, eli çabuk, rol yeteneği yüksek en az iki kişi (n'olur n'olmaz);

-dijital fotoğraf makinesi (ya da bizim zamanımızdaki gibi önceden anlaşılmış okul fotokopicisi);

-biri kapı ikisi koridor olmak üzere en az 3 gözcü;

-bir adet oyalama kapasitesi yüksek öğrenci ve eğer fotokopi yolu denenecekse çok iyi bir koşucu...

15. mors alfabesi yontemi:

testler icin sadece rakamlarin ve alfabenin ilk bes harfinin ezberlenmesi yeterlidir.

eger klasik sinav ise, ileride telgraf operatoru, istihbarat elemani veya muhabere subayi olmayacaksaniz, oturup dersinizi calisiniz, daha iyi.

16. karbon sandviç

türü: grup, inekli
zorluk derecesi: çok değişkenli, hocanın gafleti, kilit elemanın sakinliği, vs...
risk faktörü: şeytani bir mekanizma söz konusu, yakalanırsanız en iyi ihtimalle dersten çakarsınız.
kullanım alanı: kankanız olan süper çalışkan bir arkadaşın olduğu ve cevap kağıdı olarak standart a4lerin kullanıldığı her yer.

sınavdan önce beyaz iki kağıt aralarına bir adet karbon kağıdı yerleştirilerek pritle tutturulur. burada dikkat edilmesi gereken nokta karbon kağıdının aradan taşma yapmaması ve üç kağıdın en azından bir, iki metre uzaktan bakınca tek kağıt gibi gözükmesidir. bu kağıt konuyu sular seller gibi bilen bir arkadaşa teslim edilir, arkadaş sınavın başında bu sandviçi kendi cevap kağıdının altına koyar ve biraz bastırarak yazmaya başlar, siz kofti sorularla uğraşırken zaten sınavı sular seller gibi çözen arkadaşınız yarım saat içinde en azından kazık soruların bir kısmını size teslim edebilecek duruma gelir. bir süre sonra bu sandviç üzerinde hiç yazı gözükmeyen tek bir beyaz kağıt olarak size geri döner.Ogretmenin mayışmaya başladığı sınav sonlarına doğru sandviç yavaşça açılır ve en alttaki kağıdın ön yüzünden sınavın güvenilir kaynaktan gelen cevaplarını kişi kendi kağıdına yazmaya başlar.

17.kagıt degiştirme ekolü

tür: bireysel
zorluk derecesi: çok kolay
risk: çok yüksek
kullanım alanı: her tür sınavda kullanılabilir

inek kişi ile kagıtlar degiştirilir.
kişi hem kendi hemde sizin kagıdınızı doldurur.
dikkat edilmesi gereken husus hocaya a veyahut b grubunda oldugunuzu göstermemenizdir
Konuyu Paylaş:
  digg  slashdot  delicious  technorati  facebook  twitter  google  google


(ιмzα αтмαуı вιℓмєм,ραямαк вαѕѕαм؟!)

Seo4Smf Tagleri:
 


İleri Düzey Kopya Çekme Yöntemleri Konusuna Ait Benzer Konular

kopya versene
Kopya Versene Diyalogları -------------------------------------------------------------------------------- - Kopya ver olm - ... Devamı...

Gösterim: 1382 - Yanıt: 0 - Başlatan:zivercan
Click Masaüstünden resim çekme.Çok güzel işe yarar herkese öneririm
İndir : Devamı...

Gösterim: 8020 - Yanıt: 5 - Başlatan:culebra74
Japonlar Nasıl Kopya Çekiyor
[img]http: Devamı...

Gösterim: 3392 - Yanıt: 9 - Başlatan:Carpe Diem
12 Eylül'ün İnanılmaz İşkence Yöntemleri
Gazeteci Oğuz Güven'in 78 kuşağını anlattığı "Zordur Zorda Gülmek" adlı kitabında insanın kanını donduran işkence yöntemleri anl... Devamı...

Gösterim: 1731 - Yanıt: 3 - Başlatan:Muzur
Alternatif ve doğal cilt bakım yöntemleri
Sebze, meyve ve çiçekleri kullanarak, toprak, kil ve sudan faydalanarak doğal reçetelerle sağlıklı ve güzel bir cilde sahip olab... Devamı...

Gösterim: 2262 - Yanıt: 6 - Başlatan:Muzur
Güzel bir Fotoğraf çekme tekniği
Tilt-Shift Tekniği Fotoğrafçılıkta "Tilt-Shift" adı verilen teknikle çekilmiş bu fotoğraflardaki mekanlar, kişiler ve yerler ger... Devamı...

Gösterim: 1555 - Yanıt: 0 - Başlatan:r.carlos
Kopya Çekme Diyoalgları
    seliin. Birinci sorunun cevabını versene -olmaz çalışsaydın. -bak ver yoksa geçen gece bizim evde yaşadıklarımızı anlatırım ... Devamı...

Gösterim: 3312 - Yanıt: 5 - Başlatan:-[(RoCk)]-
diğer antivirüsleri kaldırma yöntemleri
diğer antivirüsleri kaldırma yöntemleri evet arkadaşlar bazen kurduğunuz antivirüsleri kaldıramayabilirsiniz bende size kaldırm... Devamı...

Gösterim: 2505 - Yanıt: 0 - Başlatan:zivercan