Flash Vulnerability Exploited Through Excel Spreadsheets (Flash- excel güvenlik açığı)

Cybercrooks temmuz ayında flash ın yapmış olduğu güvenlik yaması ardından bir takım çalışmalar sonucu yeni bir güvenlik açığı tespit etti. Bu teknik excel çalışma sayfalarının swf dosyalarının içine gömülmesinden kaynaklanan bir açık olduğu belirtildi.

Temmuz ayının ikinci haftasına araştırmacılar bu açık konusunda  Adobe firmasını uyardı. Pdf ve Swf üzerine yapılan uyarı açıklamasını firma doğruladı. Aynı zamanda pdf ve swf nin zayıf yanları olduğunu belirtti.

Temmuz ayı sonun firma önceden belirtilen açıklar ile ilgili iki tane yama yayınlamıştı. Bunlar Adobe Air ve Adobe Acrobat için yayınlanmıştı. Bu haberi önceki yazılarımızda belirtmiştik.

http://www.bidunyabilgi.com/adobe-reader-ve-adobe-acrobat-icin-onemli-guncelleme-critical-updatesavailable/

http://www.bidunyabilgi.com/adobe-flash-player-ve-adobe-air-icin-onemli-guncelleme-important-updates-released/

Bu gibi exploit açıklarında en iyi korumanın aynı zamanda güvenlik yazılımları kullanmak olduğunu belirttiler. Yani pdf ve swf dosyalarına bir erişim yada illegal erişim olduğunda antivirus yazılımları bunu engelleyebilmektedir.

Peter Szabo, SophosLabs Avustralya üst düzey bir virüs araştırmacısı, bu saldırı, PowerPoint ve Word dokümanları bu güvenlik açığından zarar görebilirr. Tüm kullanıcılar şiddetle Flash Player’ın en son sürümüne yükseltmeleri gerekmektedir , şeklinde açıklama yaptı.


2,366 total views, 1 views today

(Visited 41 times, 4 visits today)

Volkan Koç

Visual Studio c#.net , Visual Basic. Net , Html , php , action script 3 dillerini biliyor. Kişiye özgü takip , otomasyon , muhasebe , stok takip programları yazılır. İletişim :volkankoc2000@gmail.com

More Posts - Website

Follow Me:
TwitterFacebook

You may also like...