Firefox 1 Milyarı Aştı

Firefox, piyasaya sürülmesinden bu yana 5 yılı geride bıraktı ve pazarın %30’unu ele geçirmeyi başardı.

firefox-3-beta-2


Binlerce gönüllünün katılımı ile 3 büyük sürüm yayınlayan Firefox’un başarısı 5 yıla malolsa da indirme sayısı 1 milyara ulaştı. Teknik açıdan tam bir aşama olarak görülmese de; eldeki rakamlar ile kaydedilen mesafe, tarayıcı pazarı ve internetin ne kadar büyük bir hızla genişlediği hakkında bilgiler veriyor. Tahmin edeceğiniz gibi, Mozilla’da kutlamalar çoktan başladı. Fakat bütün kadro, bu şöhretin arkasına geçip dinlenme zamanı olmadığının farkında oldu ğundan, yeni bir site ile tüm dünyaya haklı başarılarını yaymak için çalışmalara giriştiler bile.

Firefox-Reaches-1-Billion-Downloads-6

Mozilla ekibi “1 milyarlık indirme sayısının kutlamalarını yapıyor olmanın dehşeti ve hayreti içindeyiz. Son 5 yıldır 1 milyar kez, siz ve Mozilla topluluğu, seçimlerini interneti daha iyi yapabilmek adına kullandı.” , “Fakat bu sadece Firefox’a ait değildir. Biz dünyayız. Biz milyarlarız. Biz web’in daha güzel bir hal almasını sağlayanlarız. Haydi, şimdi 2. milyara… ” gibi ifadelerin bulunduğu yeni açılmış bir sayfayı yayına koydular.

Twitter’ın es geçilemeyeceğini düşünen site yöneticileri başarıları hakkında bir miktar övünebilmek adına mikroblog servislerinden alıntılar yapmayı da ihmal etmiyorlar.

Fakat dikkatlerden kaçmaması gereken bir nokta var ki, 1 milyar indirme sayısına ulaşmada ön ayak olanlar en başta kullanıcılardır. (otomatik güncelleştirmeler dışında) Sadece fertlerin indirme sayısının dikkate alınması ile elde edilen asıl rakamda bir miktar düşüş görülebilir, fakat bu düşüşe rağmen karşımızda duran rakamlar hala etkileyici büyüklüklerde olacaktır.

Ama bu başarılar, tüm yapılacakların sona ermesi ve şimdi dinlenme zamanı geldiği anlamına gelmiyor. Mozilla mesajlarını dünyanın dört bir yanına ulaştırma isteğinde kararlılığını sürdürüyor. Çok fazla sayıda insan, resimlerini kıyafetlerine bastırarak Firefox için çoktan gösterişe sunmaya başladı bile. Bu tarz faaliyetlerini, dikkat çekebilecekleri ilginç ve önemli mekânlarda sergiliyorlar. Başarı sahipleri olarak bundan sonra onebillionplusyou.,com’a önem verecekler.


Tabii ki her şey bura da bitmiyor. Siz de blog sayfanızda veya Facebook profilinizde Mozilla için hazırlanmış gayet hoş afişleri (banner) Firefox aşkı ve milyarları kutlamak adına yayınlayabilirsiniz.

Bütün bunlar belki 5 yıl almş olabilir ama bu tam manasıyla bir mücadeleydi ve tarayıcı piyasasındaki bu yarış ileride daha da kızışacağa benziyor.

1,905 total views, 1 views today

(Visited 37 times, 1 visits today)

Volkan Koç

Visual Studio c#.net , Visual Basic. Net , Html , php , action script 3 dillerini biliyor. Kişiye özgü takip , otomasyon , muhasebe , stok takip programları yazılır. İletişim :volkankoc2000@gmail.com

More Posts - Website

Follow Me:
TwitterFacebook

You may also like...