Crisis Zararlısı

Son zamanlarda artık virus yazarları virüs yayılımları için farklı yollar izliyorlar. Bugünde onlardan biri olan crsis zararlısını inceleyeceğiz.

Crisis virüsü sanal makinelere , MacOS ve windows işletim sistemlerine bulaşabiliyor. Yazılım jar uzantılı bir java dosyası fakat sistemde farkedilmemek için flash player dosyası olarak görüntülenmekte.

.jar dosyası içerisinde Windows ve Mac OS X işletim sistemlerini hedef alan uygulama dosyaları bulunuyor. Zararlı, hangi platformda çalıştığını algılayarak uygun sürümünü devreye sokabiliyor. Zararlı, çalıştığı bilgisayarda kendini gizlemek üzere bir rootkit’i devreye sokuyor ve kullanıcının tüm hareketlerini gözetlemek üzere bir casus yazılım yüklüyor. 176.58.100.37 IP adresine bir arka kapı açan zararlı, makineye uzaktan erişim izni veriyor.

Crisis Virüsün Windows sürümü, antivirüs programlarını kapatabiliyor, basılan tuşları kaydedebiliyor, dosya yükleyip gönderebiliyor, ekran görüntüsü alabiliyor, panoyu izleyebiliyor, web kamerasından ve mikrofondan kayıt yapabiliyor ve Firefox, IE, Chrome, MSN, Skype, Google Talk, Yahoo! Messenger yazılımlarını izleyebiliyor.

OS X’de de benzer işler yapabilen virüs, işletim sistemine yönetici hakları olmaksızın da yüklenebiliyor. Ancak bu durumda bazı özellikleri kısıtlanıyor (rootkit yüklemek gibi).

Crisis, taşınabilir disklerde autorun.inf dosyası ile kendini yayıyor ve sanal makinelere sızabiliyor. Virüs, VMWare’deki bir açığı kullanmıyor, ancak sanal makine dosyalarını sanal makine çalışmazken bile değiştirebiliyor. Symantec, bu virüsün bir sanal makineye yayılmaya çalışan ilk zararlı olabileceğini söylüyor. Normalde VMWare’in çalıştığını farkeden zararlılar, incelenme olasılığını ortadan kaldırmak üzere kendilerini kapatıyorlar. Daha farklı davranan bu Crisis zararlı ise zararlıların yeni bir aşamaya ulaştığının göstergesi olabili

kaynak: chiponline

1,977 total views, 2 views today

(Visited 43 times, 6 visits today)

Volkan Koç

Visual Studio c#.net , Visual Basic. Net , Html , php , action script 3 dillerini biliyor. Kişiye özgü takip , otomasyon , muhasebe , stok takip programları yazılır. İletişim :volkankoc2000@gmail.com

More Posts - Website

Follow Me:
TwitterFacebook

You may also like...