Autorun Virus Karşı Koruma

Autorun Viruslerine Karşı Koruma

Autorun kelimesini artık hepimiz öğrenmişizdir ama autorun virus kelimesini bir çoğumuz duymamıştır. Öğrenmemiş isekte flash bellekler bize bunu kötü tecrübeler sayesinde öğretmektedir. Autorun yani otomatik çalıştır. İlk başta kullanıcı bazlı çok güzel bir çalışma olarak görülsede daha sonraları virüs yazarları için kaçınılmaz bir kolaylık ve nimet olmuştur.

Nedir Autorun

Autorun usb medyalar ve ortam yürütücülerinin otomatik olarak çalıştırışmasını sağlayan dosyalardır. Örneğin dvd taktığınızda otomatik başlaması. Flash bellek taktığınızda içinin otomatik olarak gösterilmesi gibi. Burada herşey çok güzel görünsede autorun işlemi başlatıldığında virüs kendini bu dosyalara bağlıyor ve otomatik olarak kendini çalıştırıyor. Böylece autorun virüs bilgisayarımıza bizim haberimiz olmadan sinsice bulaşmış oluyor.

lerine Karşı ne yapabiliriz

Aslında dikkatli olan kullanıcılar bu virüslerin varlığından haberdar oldukları için flash bellek takıldığında direk olarak açmazlar ya bir antivirüs programı vasıtası ile tarama yaparlar yada araştır sekmesi ile otomatik çalıştır kısmının devreye girmesini engellerler.

Bugün size burada tanıtacağım yazılım hiç bunlara gerek kalmadan autorun virus sistemin çalışmasını engelleyen bir yazılımdır. Autorun sistemini kendine göre değiştiren bu yazılım flash bellekleri otomatik olarak bağışıklı hale getiriyor. Bu sayede flash bellek için virüs dahi olsa kendini autorun sistemine entegre edemiyor yani çalışamıyor. Autorun virus konusu ile ilgili diğer yazımızada bakabilirsiniz.

Bilenen popüler Autorun virus leri

Aşağıda ismini vermiş olduğum virus isimleri genel isimlerdir farklı antivirus ve internet security yazılımları tarafından farklı isim ve kod ile anılabilirler. Ama mutlaka içlerinde bu kelimeler geçer örneğin Win32.Worm.Downadup virüsü daha çok conficker solucanı olarak internette geçer.  Burada üç tane isim verdik ama bu virüsleri vir çok varyantları çıkmakta hergeçen gün. Örneğin conficker A conficker B gibi geliştirilmiş türevleri çıkmatadır. Yani bir türev antivirus yazılımlarına yakalanırsa hemen yeni bir türevi virüs yazarı tarafından yeniden yazılmaktadır.

Trojan.Autorun.Inf

Win32.Worm.Downadup

Worm.Autorun.VHD

BitDefender Autorun virus engelleme programını indirmek için tıklayınız

4,197 total views, 6 views today

(Visited 123 times, 10 visits today)

Volkan Koç

Visual Studio c#.net , Visual Basic. Net , Html , php , action script 3 dillerini biliyor. Kişiye özgü takip , otomasyon , muhasebe , stok takip programları yazılır. İletişim :volkankoc2000@gmail.com

More Posts - Website

Follow Me:
TwitterFacebook

You may also like...