3G Zararları ve Sağlık Açısıdan Sorunlar – Çözümler

Öncelikle kısa bir sürü önce ülkemizde 3g hizmeti başladı. Zaten bir aydır her operatör sürekli 3g reklamları yapıp duruyor. Sürekli hayatımızın daha kolaylaşacağından bahsediyor. Yok neymiş görüntülü konuşacakmışız. Evde vapurda trende tatilde heryerde yanımızda internet olacakmış. Evdeki bebeğimizi cep telefonunda takip edecekmişiz miş miş miş. Bu liste böyle uzar gider.

Tamam bu teknolojik bir hizmette acaba biz abarmıyormuyuz. Dikkat ederseniz 3 g teknolojisi gibi bir çok teknoloji ülkemize geç girdi. Bizden önce avrupa da bu kullanıma başlanmıştı. Şimi avrupada 3g ve kablosuz iletişimin zararlarından bahsedilirken biz ise hangi 3g destekli ceptelefonu alsak diye düşünğyoruz. Hatta biz işi abartık bundan iki yıl önce çift kameraları telefonlar almaya başladık. Ne yapacaksak iki kameraları telefonu 1 kamere  neyimize yetmiyor.  Tabi o zaman bilmiyoruz bu 3g nedir diye. Ama bildiğimiz bir şey var iki kamerası olması bir kamerası olmasından daha iyidir.

Neyse konuyu fazla dağıtmadan biraz daha içerlere girelim. Kablosuz teknoloji dediğimizde aklımıza sinyaller ile iletişim geliyor. Peki bu sinyaller nasıl ilerliyor nasıl telefonumuza geliyor. Bu bir nevi radyo dalgası gibidir. Hani bazı yerlerde radyo çekmiyor telefonda aynen böyle. Sürekli olarak bir dalga ışıması altında bulunuyoruz. Bunun bize hiç zarar vermeyeceğini düşünemek biraz argo olacak ama aptallık olur.  Dünyada sürekli bir şeyler üretiliyor tüketiliyor. Şimdi bu teknolojiyi bulanlara kızmamız mı gerek neden çıkardınız bunu artık hep hastalanıyoruz diyemeyi z herhalde. Peki ne yapabiliriz ? Aslında çözüm o kadar zor değil. Teknolojinin nimetlerinden faydalanmak gerek sonuna kadar ama bunu kendimize bazı sınırlar çizerek yapmalıyız. Yada bu sınırı çocuklarımıza koymalıyız.

Yapabileceğimiz bazı önlemler

  1. Çok aşırı özel bir gereksinim yoksa çocuğumuza en az lise çağına kadar cep telefonu almayalım
  2. Evimizde kesinlike kablosuz modem değil normal kablolu modem kullanalı. Eğer kablosuz kullanıyorsak kullanmadığımız saatlerde kesinlikle kapalı tutalım.
  3. Cep telefonların evimizde işyerimizde üzerimizde bulundurmayalım sadece hareket halinde olduğumuzda yanımıza alalım
  4. Sosyal aktivitelerimizi arttıralım. Aktiviteleri internette değil gerçek yaşamda uygulayalım

Şimdi yukarıdaki listeye benze maddeler ekleyip arttırabilirdim ama genel anlamda mantığını anladınız çok fazla uzatıpta sizi sıkmak istemiyorum.

Bu teknolojinin en çok zararı olacak kişiler çocuklardır. Bunları bu teknolojinin iyi tarafını kullanmalarını teşfik edin. Örneğin evde bilgisayarda saatlerce kalmasını engelleyin. Bunu katı  kurallar ile yasaklar ile değil.  Çocuğunuza bu bilinci vererek yapınız. O bağışıklığı çocuğunuz kazansın.

Nasıl sosyal durumdan asosyal duruma geçtiğimizi küçük bir örnekle açıklayalım

Akşam sohbetleri ————-> Msn sohbetleri , arkdaşlık siteleri
Okey-tavla ———————>İnternet üzerinden okey tavla
Halı saha maçı—————–> Bilgisayar oyunları
Gazete okuma——————->İnternetten gazete okuma

Dikkat edecek olursanız günlük hayattaki tüm sosyal hareketlerimizin karşılığı internette var. Bu da bizi asosyal bir kişiliğe bilgisayar bağımlılığına sürüklüyor.

Hep bilinir ama ben yine söyleyeyim. Eğer telefon ile çok konuşuyorsak bunu kulaklık ile yapalım.

Son olarak çocuğunuzu seviyorsanız. Sakın sakın onu aksatmayın onları yalnız bırakacağınız her vakit onlar çevrenin etkisiyle daha çok bilgisayarlara bağımlı hale gelecekler. Hafta sonlarınızı boş zamanlarınızı çalışarak değil onlarla gezerek zaman harcayın………

Unutmayın ki cep telefonu ve kablosuz iletişimin zararları bir gün bir ay bir yılda çıkacak bir şey değil örneğin kanser olma ihtimalinin diğer kişilere göre daha fazla yada başka bir hastalığa karşı daha korumasız olacaksınız.

6,093 total views, 1 views today

(Visited 100 times, 3 visits today)

Volkan Koç

Visual Studio c#.net , Visual Basic. Net , Html , php , action script 3 dillerini biliyor. Kişiye özgü takip , otomasyon , muhasebe , stok takip programları yazılır. İletişim :volkankoc2000@gmail.com

More Posts - Website

Follow Me:
TwitterFacebook

You may also like...